Pertsona ospetsuak

 

Benigno Aspuru Larrabetzun jaio zen 1930.ko azaroaren 21an. Txikitatik bazekien txirrindularitza-zaletasun handia zeukan.

7 urte zituenean bere lehen bizikleta lortu zuen. 12 urteekin lehiaketa batean parte hartu zuen lehen aldiz.

Bere kirol-karreran zehar, talde batzuetan egon zen: Kas(6 urte), Indautxu, Gama, e.a.....
Bere karrera 4 urte gelditu zen, 1950etik 1955era. Militar zerbitzuak bere loria-ametsak eta arrastak geldiarazi zituen.

1961ean, tifus gaixotasun baten ondorioz bizikleta utzi zuen. Honek bere kirol bizitza behin betiko bukatzea eragin zuen .

Bizikleta ondoren bere lan etorkizunean pentsatu zuen eta txirrindularitzan irabazi zuen dirua enpresa txiki batean inbertitzea erabaki zuen: Avícola Aspuru. Larrabetzun kokatuta, arraultzen produkzio eta merkaturatzean dihardu.

Hasierak oso zailak izan ziren: kirolean diru kopuru handia irabazi arren, ezin dira konparatu gaur egungo txirrindulariek irabazten duen diruarekin.

Palmaresa
 

1947
 Garaipenak: 0
2. Erandioko 'La Campa'
1948
  Garaipenak: 1
1go Ea
2. Fruniz
3. Santo Domingo igoera
3. Begoñako Zirkuitua
5. Larrabetzu
14. Santo Domingo-ko igoera

1949
  Garaipenak: 1
1go San Salvador del Valle
3. Zaldibar
3. Larrabetzu
4. Ispazter
4. Zorrozako Zirkuitua
5. Basauriko Zirkuitua
5. Sestao
5. Bermeo
9. Amorebieta
12. Duranguesadoko Zirkuitua
17. Getxoko Zirkuitua

1950
  Garaipenak: 0
3. Barakaldoko Zirkuitua
3. Astrabudua
3. Zeanuri
4. Rompeolas-eko Zirkuitua
5. G.P.Durango
6. Areeta
6. Sollubeko Zirkuitua
7. Berango
7. Udondo
8. Ortuella
(sailkapeneko azkena)
11. Barakaldo
(sailkapeneko azkena)
11. Lemoa
14. Sto.Domingoko (Bilbo)
24. ESPAINAKO MENDI LEHIAKETA (Bilbo)

1952
 Garaipenak: 0
1955
 Garaipenak: 2
1go Zamorako bira
1go Salamancako bira
1go.Larrabetzu
1go 1go etapa- Zamorako bira
2. Muxika
2. 3. etapa - CR G.P.Bilbao
6. Subida a la Atalaya(Santander)
7. Iurreta(G.P.San Miguel)
8. G.P.Bilbao(e)
12. ARRATEKO IGOERA
(-) ESPAINAKO MENDI LEHIAKETA (Durango)

1956
Garaipenak: 6
1go Iurreta (San Miguel)
1go 16. etapa - BIRA
1go Bergara(P.Pentecostes)
1go G.P.Trubia(Asturias)
1go Larrabetzu
1go G.P.Sniace(Torrelavega)
2. Baztango bira
2. Elorrio
3. 6. etapa- EIBARko BIZIKLETA
3. G.P.Zumarraga
3. La Lagunako Zirkuitua (Asturias)
3. Basauri
4. 'España Fondo carretera Bergara' lehiaketa.
4. Mendi Zirkuitua (e)
4. Euskal nafarroako mendi lehiaketa (Irun)
4. Zaratamo
5. Ataun(G.P.San Gregorio)
5. 2. etapa - Mendi Zirkuitua
6. ESPAINAKO LEHIAKETA
7. Zarautz
7. Galdakaoko Zirkuitua
8. Zalla (e.a.)
8. Zumarraga
8. Bedia
8. G.P.Ondarroa(e)
9. G.P.Firestone
11. Sardineroko Zirkuitua
12. EIBARKO BIZIKLETA(e)
12. Pirineoseko Zirkuitua(e)
12. Antzuola(Ultimo)
12. Getxoko Zirkuitua (e.a.)
13. Ujo
15. Billabona(Azkena)
16. G.P.Burgos(e)
19. Iruñako Zirkuitua
39. BIRA(e)

1957
Garaipenak: 5
Taldea: CIL-INDAUCHU (3. maila pro)
1go Ondarroako talde lehiaketa nazionala
1go 2. etapa- Mendi Zirkuitua
1go Mendi Zirkuitua(e)
1go Talde G.P.Nacionala (con Cil-Indauchu)
1go Basauriko Zirkuitua
2. 2 etapa - BIRA
2. 7 etapa - BIRA
2. G.P.Lezama
2. Miravalles
2. Tour Smits (mendia)
2. Tour Smits (erlojuaren kontra)
3. Espainako Bira (salkapen orokorra)
3. 14. etapa - BIRA
3. San Salvador del Valle
3. Balmaseda
3. Basauri
3. Ataun(P.San Luis)
4. Masferrer Saria
4. 16. etapa - BIRA
4. Larrabetzu
4. Torrelavega
5. G.P.Urduliz
6. Gazteiz(San Antonioko zirkuitua)
6. Getxoko Zirkuitua
Torrelavega(G.P.Sniace)
7. G.P.Primavera
7. G.P.Muxika
7. Arrigorriaga(e.a.)
7. Lekeitio
8. 9. etapa -TOUR
9. Barakaldo(hiri-zirkuitua)
10. G.P.Amorebieta
11. G.P.Larrabetzu
12. G.P.Elorrio
13. P.Estella
14. ESPAINAKO LEHIAKETA
23. BIRA(e)
23. Errioxako bira(e)
25. ARRATEko igoera
37. Jaumandreu Saria
39. LEVANTEKO BIRA(e)
(-) TOUR(e)

1958
Garaipenak: 2
Taldea: KAS-BOXING PRO
1go G.P.San Juan(Eibar)
1go Placencia de las Armas
2. Kataluniako Bira (mendiko sailkapen orokorrean)
2. ARRATEko igoera
2. Bergara(P.Pentecostes)
2. Zumarraga(Hiri Zirkuitua)
2. Ondarroa
3. 5. etapa EIBARKO BIZIKLETA
3. Mungia
3. G.P.Reocin
3. Zaratamo
4. 2. etapa - EIBARko Bizikleta
4. 2. etapa - G.P.San Juan(Eibar)
4. G.P.Barakaldo
5. Zamora(Iberdueroko Txapel)
5. Espainako mendi Lehiaketa
5. 8.etapa - VUELTA
5. G.P.Llodio
6. Muxika
6. Lazkao(e.a.)
6. P.R.Gonzalez(e.a.)
6. 3. etapa VOLTA
7. Eibar hiri zirkuitua (e.a.)
7. Errioxako bira (e)
8. 6. etapa DAUPHINE
9. G.P.Primavera(e.a.)
9. Mendi Zirkuitua (e)
10. VUELTA(e)
11. G.P.Getxo
11. G.P.San Salvador del Valle
11. Urduliz
14. Billabona
15. P.Villafranca
17. Baztango bira
17. VOLTA(e)
18. EIBARko bizikleta(e)
35. Barcelonako Lehiaketa

1959
Garaipenak: 3
Taldea: KAS
1go 4ª etapa BICICLETA EIBARRESA
1go Premio R.Gonzalez(Asturias)
1go Galdakao
2. 2ª etapa Circuito Montañes de Torrelavega
3. 5ª etapa BICICLETA EIBARRESA
3. 17ª etapa VUELTA
3. CAMPEONATO DE ESPAÑA REGIONES(CR)(con Bizkaia)
4. Trofeo Bahamontes(Asturias)
4. Los Corrales(Liberacion Zirkuitua)
4. Zarautz(San Pelayoko froga)
5. ARRATE-ko igoera
5. Gernika
5. Iurreta
7. Asua
7. Muxika
8. San Salvador del Valle
9. Burgos(hiri-zirkuitua)
10. Torrelavega mendi-zirkuitua(e)
10. G.P.Getxo(e.a.)
10. Gordejuela
11. Bergara(P.Pentecostes)
11. Billabona
12. General Yagüe Txapel(Burgos)
13. G.P.Llodio
13. VOLTA(e)
13. Salvatierra
16. G.P.Llodio(sailkapeneko azkena)
19. Masferrer Trofeoa
19. Espainako Mendi Lehiaketa
21. G.P.Masferrer
22. Iruñako Lehiaketa
22. Espainako Lehiaketa(CR)
24. G.P.Vasco Navarro de Montaña(Estella)
27. Bira(e)
28. Juan Fina lehiaketa (Bartzelonako Lehiaketa)
28. EIBARko bizikleta(e)+Mendia
45. LEVANTEko Bira(e)

1960
  Garaipenak: 1
Taldea: KAS
1go EIBARko Bizikleta (e)+ Erregulartasun
2. 4. etapa BIRA
3. Zamora
3. Espainako mendi-lehiaketa
4. 4. etapa LEVANTEko Bira
4. 14. etapa BIRA
5. 5. etapa LEVANTEKO BIRA
5. 1go etapa. CResc.etapa EIBARKO BIZIKLETA
6. G.P.Primavera
6. Naranco-ko igoera
8. Bira(e)
9. G.P.Bilbao
10. Liberacion Zirkuitua(Cantabria)
11. Iurreta(e.a.)
12. ARRATEko Igoera
13. Levanteko bira(e)
15. Andaluziako bira(e)
16. G.P.Llodio
20. G.P.Getxo(sailkapeneko azkena)
29. Barcelona-Andorra(e)( Torres-Serdan Saria)
32. Errioxako bira(e)

1961
 Garaipenak: 0
Taldea : KAS-ROYAL ASPORT
4. Iruña Zirkuitua
5. 1go etapa- Montañes Zirkuitua
6. G.P.Primavera
7. 1go etapa. CReesc.BICICLETA EIBARRESA(e)
7. 2. etapa Barcelona-Madrid
8. Barcelona-Madrid(e)
16. Montañes Zirkuitua (e)
31. EIBAR BIZIKLETA(e)
50. BIRA(e)( sailkapeneko azkena)